Використання даних дзз для оцінки епідемічних (і соціоекологічних) ризиків у прибережних регіонах (на прикладі аналізу спалаху холери у м. Маріуполь у 2011 р.)
Костюченко, ЮВ, Ющенко, МВ, Копачевський, ІМ, Соловйов, ДМ, Білоус, ЮГ |
Косм. наука технол. 2013, 19 ;(1):57-67 |
https://doi.org/10.15407/knit2013.01.057 |
Мова публікації: українська |
Анотація: :. Розглядається питання оцінювання епідемічних (соціо-екологічних) ризиків за даними ДЗЗ та наземними метеорологічними вимірюваннями. Запропоновано підхід до оцінки комплексного ризику, що базується на оцінках ймовірностей, пов’язаних із виникненням та розповсюдженням епідемій. Метод аналізу ризику проникнення збудника в екосистему базується на модифікованому рівнянні Парето з урахуванням варіацій регіональних опадів і спроможності локальних екосистем поглинати та затримувати воду. Для підвищення ефективності прогнозування ризиків запропоновано метод розрахунку найбільш очікуваних розподілів досліджуваних величин, що використовуються замість середніх значень. Як індикатори ДЗЗ, запропоновано використовувати нормалізовані вегетаційний та водний індекси (NDVI і NDWI). Запропоновано методи оцінки ризиків розвитку збудника епідемії в екосистемах суходолу і моря. Представлено вдосконалений метод просторово-часової регуляризації даних спостережень спектральних індексів ДЗЗ. Наведено значення калібрувальних, масштабних і вагових коефіцієнтів для використаних сенсорів та регіональних даних. Розраховано значення окремих та інтегральних ймовірностей виникнення і поширення епідемії в регіоні по періоду 2009—2012 рр. Запропоновано контрольний параметр для порівняння отриманих результатів зі статистичними даними про зареєстровані випадки захворювання на холеру. |
Ключові слова: дані ДЗЗ, епідемічні риски, рівняння Парето |
30. Werdell P. J., Franz B. A., Bailey S. W., et al. Approach for the long-term spatial and temporal evaluation of ocean color satellite data products in a coastal environment // Proc. SPIE. — 2007. — 6680. — 12 p. — DOI: 10.1117/ 12.732489.